
Mur, JanKa 2017
Mur to podsunięta czytelnikowi sposobność przyjrzenia się z dystansu pewnym mechanizmom, przestroga przed ich uruchamianiem. Chciałem też zwrócić uwagę na pewną umowność ról, jakie życie na nas nakłada. Mieszkający w obrębie Muru to trybiki, numery bez imienia i nazwiska, w sposób efektywny i niezawodny potrafiące tę machinę wprawiać w ruch, ale jednocześnie, jeśli zajdzie taka potrzeba, zdolne wchodzić w rolę innych, co często wiąże się z wywyższeniem w hierarchii. Czy jednak to faktyczne dowartościowanie bohaterów? Przesuwani po polach szachownicy, wciąż są tylko bezwolnymi pionkami, trybikami, które machina w każdej chwili może zmiażdżyć.
Mur w oczach wydawcy Instynkt i pamięć | Janina Koźbiel Nie wszystkich to samo uszczęśliwia W rozmowie-wywiadzie pani Janina Koźbiel namawia mnie na zwierzenia nie tylko na temat Muru
The Wall
The Wall gives the reader a chance to view some political and social mechanisms from a contemplative distance and serves as a warning against setting such mechanisms in motion. In this dystopian novel, I wanted to emphasize how life in general makes us play certain conventional roles, thus depriving us of individuality as humans. Those living within the Wall are merely puppets, numbers without names, but efficient enough to ensure the machinery runs smoothly and effectively. Like pawns on a chessboard, they are moved from square to square, waiting submissively to be either promoted or captured by the machinery.