GrzegorzGortat

Do pierwszej krwi, Ossolineum 2008

Książka o dresiarzach i licealistach z tzw. dobrych domów w Warszawie, a zarazem powieść o dosłownie rozumianej „inności”, tutaj ukazanej na przykładzie wietnamskich imigrantów osiedlających się w Polsce. Przede wszystkim jednak powieść jest przestrogą przed dzieleniem świata na nasz i obcy – w takim świecie epitet „wróg” można łatwo przypisać zarówno imigrantowi z Wietnamu i Afryki, jak i kibicowi „nie mojej” drużyny czy mieszkańcowi innej dzielnicy.

Książka wyróżniona w konkursie Polskiej Sekcji IBBY KSIĄŻKA ROKU 2006.
W 2008 r. nagrodzona w IX edycji Konkursu Literackiego PTWK w kategorii literatury dla dzieci i młodzieży.

Till First Blood

A small band of teenagers from both dysfunctional and good backgrounds forms a gang where strength is valued and subordination is not an option. Consideration of others is unacceptable, but the gang’s strong racial and xenophobic beliefs are challenged when a new student arrives who is Vietnamese.

The novel received honorable mention in the BOOK OF THE YEAR 2006 competition organized by the Polish Section of the International Board on Books for Young People (IBBY).
Till First Blood was also named the Best Book for Young Readers in the 2008 edition of the Literary Competition of the Polish Association of Book Publishers (PTWK).

Recenzje:

Tygodnik Powszechny 25.03.2007 | Joanna Olech

„(…) w dwa palce wzięłam powieść Grzegorza Gortata – okładka prawdziwie dresiarska (fuuuj!), notka od wydawcy też nie pozostawia wątpliwości, że nie będzie to Jeżycjada. Nic to! Obowiązek przede wszystkim. Czytam… Ach, Grzegorzu Gortacie, jakież miłe rozczarowanie! (…) Gortat pilnie wystrzega się czytankowego tonu, który zdominował literaturę dla młodych. Ucieka od opowiadania morałów, swoim bohaterom gmatwa życiorysy. Ma dobre ucho do dresiarskich dialogów – oddaje klimat tego narzecza, oszczędzając nam werystycznych szczegółów. Aby książka nie stała się historyjką z wypisów szkolnych o społecznych patologiach, autor umieścił dwójkę swoich bohaterów w elitarnym liceum, sygnalizując, że dresiarstwo nie jest stanem posiadania, a stanem ducha. (…) Powieść Grzegorza Gortata zauważono – uzyskała wyróżnienie w konkursie «Książka Roku» Polskiej Sekcji IBBY. Bardzo zasłużenie!”

Nowe Książki 2/2007 | Danuta Świerczyńska-Jelonek

Do pierwszej krwi, powieść młodzieżowa o tematyce społecznej, to w 2006 r. bodaj najlepsza książka dla starszych nastolatków. Otrzymała wyróżnienie w konkursie Książka Roku organizowanym przez Polską Sekcję IBBY. Grzegorz Gortat podejmuje problem segregacji rasowej i społecznej wśród młodego pokolenia. Rzecz dzieje się na warszawskiej Pradze, w świecie społecznych pęknięć, przybierających czasem rozmiary przepaści oddzielającej sąsiednie mikroświaty. (…) Ta powieść to bardzo zdecydowany głos w sprawie dzielenia świata na «nasz» i «obcy», co zawsze w potocznym myśleniu znaczy gorszy, wrogi. (…) Wszystkie wątki powieści Grzegorza Gortata, te pierwszego planu i te rozgrywające się gdzieś w tle, są istotne dla wyborów, jakich młodzi dokonują «na co dzień w realu». Dlatego Do pierwszej krwi trzeba koniecznie przeczytać”.